Geowłóknina – znajdź odpowiedni rodzaj

Geowłóknina ma wiele różnych zastosowań. Jest materiałem niezwykle przydatnym, którego użycie może zapobiec wielu problemom, takim jak rozpad konstrukcji dróg, alejek, ścieżek rowerowych oraz nasypów kolejowych, czy też erozja brzegów zbiorników wodnych, przebicie folii w oczkach wodnych bądź też zatkanie rur przez drobne frakcje gruntu.

Geowłóknina – różne rodzaje

Zastosowań geowłókniny jest wiele, podobnie jak rodzajów tego materiału. Na rynku dostępna jest m.in. geowłóknina z włókien poliestrowych (PES) oraz polipropylenowych (PP), które są łączone ze sobą w procesie igłowania, przeszywania lub kalandrowania (termicznie). Inne rodzaje tego materiału to geowłóknina czarna oraz geowłóknina ogrodowa.

Geowłóknina – dobry wybór

Który rodzaj wybrać? Wszystko zależy od okoliczności i potrzeb. I tak, geowłóknina czarna sprawdzi się m.in. przy kładzeniu chodników bądź też wysypywaniu alejek lub rabat kamieniami, żwirem, grysem czy tłuczniem, a także jako świetny materiał pod folię przy tworzeniu oczek wodnych bądź też do umacniania skarp. Nieco podobny obszar zastosowań ma geowłóknina ogrodowa, stosowana m.in. przy tworzeniu ogrodów dachowych, basenów i oczek wodnych, a także chodników, podjazdów i alejek.

Geowłóknina separacyjna 

Geowłóknina separacyjna to materiał wykonany z poliestru, który służy przede wszystkim stabilizowaniu gruntów o słabej nośności. Geowłóknina separacyjna sprawia, że poszczególne warstwy podbudowy nie przemieszczają się, a cała konstrukcja zachowuje stabilność i się nie zapada.

Geowłóknina polipropylenowa 

Stabilizacji podłoża i zwiększeniu jego nośności służy też geowłóknina polipropylenowa. Dzięki jej użyciu grunt nasypowy oraz drobnoziarniste podłoże pozostają oddzielone i nie mieszają się. Jest to szczególnie cenna właściwość, jaką ma geowłóknina polipropylenowa, wykorzystywana przy zapobieganiu erozji brzegów rzek oraz stojących zbiorników wodnych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *